18 Haziran 2010 Cuma

ARZ ve ARZ EĞRİSİ

Belli bir zamanda, belirli bir fiyattan, satış için piyasaya sunulan mal ve hizmet miktarına arz denir. Arz kanunu, talep kanununun tam tersidir yani bir malın fiyatı arttıkça üreticiler karlarını artırmak için o malı daha fazla üretmek isterler. Dolayısıyla arz eğrisi dikey eksende fiyat, yatay eksende miktarın olduğu bir grafikte pozitif eğimlidir.


Fiyattaki değişmelerin, arz miktarında yarattığı değişmeyi arz esnekliği gösterir. Yani arz esnekliği, fiyat değişimlerine karşı arzın gösterdiği duyarlılığı ifade eder.  e = dM/M1 / dP/P1
e > 1 ise arz esnektir
e = 1 ise birim esnektir
e < 1 ise arz esnek değildir.

Nokta esnekliği hesaplamak için noktaya yatak ekseni kesecek biçimde teğet çizilir. Noktanın yatay eksene izdüşümü ile çizilen teğetin yatay ekseni kestiği noktanın arasında kalan mesafe, işdüşümün orijine uzaklığına bölünür. e değerinin yorumu yukarıdaki gibidir.

Arz eğrisi doğrusal ve orijinden geçiyorsa birim esnek, yatay eksene paralelse sonsuz esnek, dikey eksene paralelse sıfır esnektir denir. Bu 3 tür arz eğrisinin üzerindeki her noktasında esnekliği aynıdır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder